Kpss 2013 Tarih Soruları

2013 müfredat ve soru sayısı bakımından Kpss için değişikliklerin olduğu bir yıl. Bu değişikliklerden tüm dersler gibi tarih dersi de nasibini aldı. Ösym`nin açıklamasına göre çoğu dersin içeriği ALES`e yakınlaştırıldı. Ancak Kpss tarih için durumun pek de böyle olmadığını söylemek gerekir.

Kpss tarih dersindeki en ilgi çekici değişiklik, açıklanan kapsamda Kurtuluş Savaşı, Kongreler ve Cemiyetler bölümünün olmamasıdır. Ancak dikkat edilmesi gereken husus Ösym`nin açıklamadığı konulardan da soru sorabileceğidir. Bu bağlamda Kurtuluş Savaşı öncesi ve sonrasının bilinmesi faydalı olabilir.

ÖSYM`nin açıklamalarına göre, tarih dersinin soru dağılımı şu şekilde olmalıdır:

  • Selçuklu öncesi Türk tarihi ve devletler/boylar (3 soru)
  • Osmanlı tarihi (9 soru)
  • Atatürk ilke ve devrimleri (12 soru)
  • Çağdaş Türk ve dünya tarihi (3 soru)
  • Güncel bilgiler (6 soru)

Bu sıralamada özellikle dikkatimizi çeken bölüm Çağdaş  tarih bölümü oldu. Bu bölümde güncel (son 10 yılın) bilgilerinden ziyade devletler tarihinde yer etmiş; insanlığın kültürel/siyasi/askeri durumunu değiştirmiş soruların geleceğini düşünüyoruz. Türk tarihi açısından ise, Türkiye`nin katıldığı sınır ötesi savaşlar (örn. Kore Savaşı), üye ve/veya taraf olduğu paktlar, soğuk savaş dönemi, komşularıyla yaşadığı krizler, önemli uluslar arası oylamalar konularından sorular gelecektir. Bu soruları yanıtlayabilmek için özellikle son 40-50 yılın siyasi tarihine gözatılması yararımıza olacaktır.

Soru tarzlarının yorum ağırlıklı değil bilgi ve analiz/sentez ağırlıklı olacağını düşünüyoruz. Öğretmenlik Alan Bilgisi Sınavına girmeyecek adaylara da aynı sorular sorulacağı için bu soruların çoğunluğun yapamayacağı, ayırt edici bilgi içeriğine sahip olması gerektiğini varsaymak güç olmayacaktır. Bu nedenle Ales tarzı yorumlama sorularından çok bilgiyi ölçme tarzı ayırt edici tarih sorularıyla karşılaşabiliriz.

Tüm adaylara, 6-7 Temmuz 2013`te başlayacak Kpss maratonu için Kpss Chat olarak başarılar dileriz.

 

İlgili İçerikler

Henüz bir yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz bırakın.

Bir Yorum Bırakın

Güvenlik Kodu